Image default

آیا هدف سینما صرفا سرگرمی است؟ آیا سینماگرهای غربی با هدف ارائه‌ی هنر برای هنر و کسب سود بیش‌تر فیلم می‌سازند؟ اگر اینگونه می‌اندیشید بد نیست در جملات زیر قدری دقت و تامل کنید…

در سال ۱۹۹۹، اسپیلبرگ برای فیلم «نجات سرباز رایان» جایزه‌ی خدمات برجسته‌ی عمومی را از دست ویلیام کوهن وزیر دفاع وقت ایالات متحده‌ی امریکا در پنتاگون دریافت نمود.

کوهن در این دیدار گفت: «این [اثر اسپیلبرگ] به اتصال مجدد مردم امریکا با مردان و زنانی که در لباس نظامی خدمت می‌کنند کمک شایانی کرد. »

کوهن افزود: «فیلم کمکی تاریخی به آگاهی (حافظه) مردم است و به تمام امریکایی ها یادآوری می‌کند، میراث آزادی که امروز از آن لذت می‌برند به خاطر اقدامات ایثارگرانه و فداکارانه‌ی آن‌ها (سربازان و قهرمانان امریکا در جنگ جهانی دوم) است.»

اسپیلبرگ گفت هدفش از ساخت «نجات سرباز رایان» یادآوری فداکاری نسل پدرش و تلاشی برای بیان این موضوع به نسل فرزندانش بود که به گذشته خود افتخار کنند. او می‌خواهد آن‌ها بدانند جنگ جهانی دوم با امریکا و جهان چه کرد.

اسپیلبرگ با افتخار از فیلم‌سازی برای امریکا سخن می‌گوید. درست در نقطه‌ی مقابل برخی سینماگرنماهای داخلی که فیلم‌سازی برای اهداف بلند انقلاب و اسلام را مورد تمسخر و استهزاء قرار می‌دهند.

لینک خبر حضور استیون اسپیلبرگ در پنتاگون و دریافت جایزه از ویلیام کوهن وزیر دفاع وقت امریکا:

http://archive.defense.gov/news/newsarticle.aspx?id=42941

مطالب مرتبط

استیون اسپیلبرگ | دریافت مدال لیبرتی از دست بیل کلینتون

سردبیر پویانقد

نقد پویانمایی «ظهور نگهبانان»

سردبیر پویانقد

کشتی نوح، تهی از نوح / خانه به دوشان؛ یهودیانِ مصون از عذاب

سردبیر پویانقد

دیدگاهتان را بیان کنید