نقد پویانمایی «ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی 2» | پویا نقد

نقد پویانمایی «ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی 2»

شناسنامه‌ی پویانمایی

[ws_table id=”11″]

خلاصه داستان:

فلینت لاکوود در شرکت Live Corp کار می‌کند؛ اما او مجبور می‌شود تا شغل خود را ترک کند. چون ماشین بدنام او هنوز هم در حال کار کردن می‌باشد و غذاهای حیوانی عجیبی را تولید می‌کند که برای جهان خطرناک است درحالیکه چستروی به بهانه خطرناک بودن دستگاه غذاساز قصد تصاحب دستگاه را دارد تا بتواند با استفاده از آن غذای میله‌ای درست کند و سود سرشاری به دست آورد در جزیره فلینت به کمک دوستانش به ماهیت پلید چستروی و شرکتش پی برد و متوجه می‌شود که غذاهای حیوانی نه تنها خطری ندارند بلکه مفید نیز می‌باشند و با کمک همین غذاها چستروی و شرکتش را نابود می‌کند.

island-cloudy-with-chance-of-meatballs

صدا پیشگان:

characters-cloudy with a chance of meatballs

خطوط تعلیق:

خط تعلیق اصلی:

نابود کردن دستگاه غذا ساز

خطوط تعلیق فردی:

تلاش فلینت برای مخترع برتر شدن در شرکت لایو کورپ

تلاش چستر وی برای تفرقه انداختن بین فلینت و دوستانش

نقد ایدئولوژیک و استراتژیک:

انتروپومورفیسم:

در انتروپومورفیسم، صفات، رفتارها و ویژگی‌های انسانی به حیوانات، خدایان، گیاهان، اشیاء و پدیده‌ها طبیعت نسبت داده می‌شود. انتروپومورفیسم از دو کلمه تشکیل‌شده است. انتروپو که به معنی انسان است و مورفیسم که معنی آن شکل و دیس می‌شود.

18lpscesz2izrjpg

در فلسفه انسان‌دیسی تلاش می‌شود جملات فلسفی، علمی، ایدئولوژیک و حتی دین یا از زبان کاراکترهایی غیر از انسان بیان شوند. درواقع کالبد شخصیت‌ها غیر از انسان است اما رفتار و کردار آن‌ها انسانی است.

انتروپومورفیسم پیشینه تاریخی نسبتاً طولانی دارد. از اساطیر موجود در فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف در دوران قدیم گرفته تا پویانمایی‌ها و آثار سینمایی و سریالی امروز این تفکر کارکرد خود را حفظ کرده است. این تفکر در آثار هنری نمود بیشتری داشته است. در مجسمه‌سازی، شعر و ادبیات، نقاشی، تئاتر و امروز در سینما آثار چشمگیری وجود دارد.

در این فیلم دنیایی که توسط دستگاه غذا ساز ساخته می‌شود آکنده از غذاها (بخوانید موجودات) است که دارای صفات انسانی نظیر تکلم، هوشمندی است البته غذاها در این فیلم هم نقش حیوان و هم نقش انسان را دارا هستند و به‌مانند یک اکوسیستم عمل می‌کنند و در این اکوسیستم هیچ غذایی به غذا دیگر (چه غذای انسانی چه حیوانی) در کنار هم بی‌هیچ خطری زیست می‌کنند.

cloudy_2_foods

با پرداختن به انتروپومورفیسم اصل عدل الهی زیر سؤال می‌رود؛ زیرا عدل به این معناست که هر چیزی باید سر جای خودش باشد. وقتی غذا نقش انسان و حیوان را بازی می‌کند بدین معناست که‌ غذا سر جای خود نیست و در جایگاه سایر مخلوقات قرارگرفته است!

در این فیلم آنچه به مخاطب القا می‌شود این است که انسان قادر است با اختراعات خود دنیایی بسازد که هیچ آسیبی ندارد یعنی به‌گونه‌ای که دستگاه غذا ساز جای خدا می‌نشیند و برجهان مخلوقش حکومت می‌کند و دیگر نیازی به خدا نیست.

شرکت لایو کورپ  مروج دکترین تفرقه بینداز و حکومت کن:

یکی از نمادهای مهم در این فیلم شرکت لایو کورپ است. دکترین معروف انگلیس یعنی «تفرقه بینداز و حکومت کن» در عملکرد و رویه‌ی این شرکت جلوه‌ی ویژه‌ای دارد. حتی لایو کورپ  در جزیره‌ای واقع است که خود نماد انگلیس است.

live corp 1 live corp 2

فلدسمدفر و بحث خلق غذا از آب:

با نظر به اینکه دانشمندان منشأ حیات را از آب می‌دانند و این واقعیت که عامل حیات موجودات پس از آب، غذا است، به این نتیجه رسیده‌اند که چرا غذاهایی که از آب خلق می‌شوند حیات نداشته باشند؟! با چنین تفکری بود که آن‌ها اقدام به خلق جهان غذاهای زنده نمودند، غذاهایی که هوشمند هستند و نسبت به خالق اصلی خود احساس ویژه‌ای دارند!

food maker

به عبارت دیگرمی توان مسئله را این‌طور بازگو نمود که فلینت خالق فلدسمدفر است و فلدسمدفر خالق غذاهای زنده. پس در اصل فلینت خالق این غذاهای زنده محسوب می‌شود و می‌توان او را خدای این موجودات دانست!

دئیسم:

دئیسم صورتی از اندیشه ذیل نفس انگاری مدرن است دئیسم مدعی است که خداوند عالم را خلق کرده اما دیگر کاری به آن ندارد به تعبیر نیوتن خداوند چون ساعت‌سازی است که ساعت جهان را کوک کرده و پی کار خود رفته است.

IsaacNewton

در حقیقت در دئیسم اعتقاد به وجود خدای ساعت‌ساز و اداره جهان توسط خرد بشری مطرح است.

افرادی چون ولتر و دیدرو را می‌توان از معتقدان به این اندیشه نام برد.

و همان‌طور که در فیلم مشاهده می‌شود فلینت به‌عنوان کسی است که با خرد او دستگاهی ساخته می‌شود که دستگاه می‌تواند خود خالق جهانی باشد و جهان توسط این دستگاه اداره می‌شود.

اومانیسم:

اومانیسم در لغت به معنای انسان‌گرایی یا انسان‌مداری است اما اومانیسم معنایی گسترده‌تر و مهم‌تر نیز دارد که آن معنای تاریخی-فرهنگی اومانیسم است که اساساً به‌عنوان پارادایم از آن یاد می‌شود در اومانیسم آدمی معیار و مبنا و غایت است.

اساساً اندیشه اومانیستی با قائل شدن حق قانون‌گذاری برای آدمی و حق دخالت در شرایع و قوانین الهی عملاً منکر توحید و ربوبیت خدا می‌شود.

آنچه در این فیلم مشهود است اساس خدا انگاری بشر مدرن است آنجا که فلینت خود را معیار قرار داده و با اختراع خود در جهت مطرح سازی خود برمی‌آید و اهمیتی به دیگران نمی‌دهد و غایت را در این می‌پندارد که خود مخترع بزرگ شود.

استدلال گرایی مدرن:

در دنیای مدرن فکر آدمی که می‌تواند باعث هدایت انسان و رسیدن به سعادت و کمال منتج شود صرفاً به فکر کمی اندیش و خود بنیاد و سیطره جوی و ابزاری تبدیل‌شده است.

استدلال مدرن همان‌طور که بیکن می‌گوید هدفش افزایش قدرت آدمی است نه افزایش معرفت انسان و ازاین‌رو نگاهی ابزاری و شی‌ء انگارانه به هستی دارد.

francis-bacon

در فیلم همان‌طور که نشان داده می‌شود کسی دانشمند برتر و اساساً دارای معرفت بیشتری است که جلیقه نارنجی شرکت لایو کورپ  را بپوشد که تمام جلیقه پوش‌ها نگاهی شی‌ءانگارانه به طبیعت دارند و طبیعت را ابزاری برای قدرت و رفاه خود می‌داند.

البته در این فیلم تفکر برتر تفکری نشان داده‌شده که رویکردی سیطره جو دارد که همان چستر وی است.

چیزی که در این فیلم مشاهده می‌شود خوی استکباری شرکت لایو کورپ  است که خواهان تسلط بر تمام دنیاست آن‌هم از طریق تسلط بر غذا.

نکاتی چند درباره شخصیت چستر:

Jobs and chester v

شباهت چستر وی به شخصیت استیو جابز قابل تامل است! جدای شباهت‌های ظاهری، او همانند جابز مدیریت یک شرکت بزرگ و معتبر را عهده‌دار و به دنبال عرضه نسخه 8‌ام محصول غذایی خود است! این در حالی‌ است که عبارت «نسخه جدید» یک محصول به‌هیچ‌وجه برای محصولات غذایی به کار نمی‌رود.

عباس حیدری

5 پاسخ به “نقد پویانمایی «ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی 2»”

  1. یکی گفت:

    دستت درد نکنه !!!!!!!

  2. حمید گفت:

    واقعا راست بود مخصوصا اون قسمتش ک ب استیو جابز شبیه ..

  3. م.پ گفت:

    مگه استیو جابز پیامبر بوده که این شباهت ها بده؟استیو جابزم یکی بوده مثل منو تو(از لحاظ انسانیت)اصلا میومدن شبیح من چسترو درست میکردن عیب نداشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *