Image default

 شناسنامه ی اثر:

کارگردان:         Lee Unkrich                

تهیه کنندگان:    Darla K.Anderson        John  Lassetr

نویسندگان:   John  Lasseter     Androw  Stanton     Lee  Unkrich

استودیو سازنده:  Pixar

توزیع کننده:   Walt Disney

هزینه ی ساخت:  200 میلیون دلار

در آمد:  1063 میلیون دلار

تاریخ انتشار: 2010 June 18

toy story-ayatmadari.ir

معرفی شخصیت ها:

toy story_ayatmadari (1)

1. جِسی                                      2.  وودی                                      3.  باز لایت یر

با صدای:Joan Cusack                      با صدای: Tom Hanks                         با صدای:    Tim Allen

                         toy story_ayatmadari (2)

     با صدای:  John Morries                                  با صدای:  Emily Hohn

toy story_ayatmadari (3)

               .6  لاتسو                                       .7  آقای سیب زمینی     و    خانم سیب زمینی

            با صدای:  Ned  Beatty                   با صدای:ies  ‌Estella Harris   &   Don Rick

خلاصه ی داستان:

وودی و دوستانش اسباب بازی های اّندی هستند. در آستانه ی رفتن اّندی به دانشگاه و حین جمع آوری وسایلش، اسباب  بازی ها تصادفاً دور انداخته می شوند و وودی که داخل لوازم دانشگاه گذاشته شده بود؛ برای نجات آن ها از خانه خارج می شود. آن اتفاقی داخل اسباب بازی های اضافه به مهد کودک می روند. وودی سعی می کند به خانه بازگردد که در خیابان دچار مشکل شده و بونی او را در خیابان پیدا م کند و به خانه می برد و یک روز با آن بازی می کند. دوستانش همان روز اول متوجه سلطه ی لاتسو، خرس صورتی بدجنس بر سایر اسباب بازی های مهد کودک می شوند و به دست او و همدستانش دستگیر می شوند. وودی از موضوع  شده و برای نجات دوستانش به مهد کودک برمی گردد و طی نقشه ای آن ها را فراری می دهد. اما در لحظه ی آخر لاتسو متوجه شده و مانع آن ها می شود. نهایتاّ همه ی آن ها در یک ماشین حمل زباله به محل دفن زباله ها می رسند و در آن جا لاتسو فرار کرده و به دست یک مامور دفن زباله می افتد. وودی و دوستانش به خانه برمی گردند و اّندی از پیدا شدن اسباب بازی هایش خوش حال می شود. وودی آدرس خانه ی بونی را روی کارتون اسباب بازی ها می گذارد و اندی همه ی آن ها را نزد بونی برده و ساعتی با او بازی می کند. در آخر اسباب بازی ها را به او سپرده و خود به سمت دانشگاه به راه می افتد.

مولفه های استراتژیک:

1.       قهرمان ها:

    در هر اثر نمایشی، شخصیت های اصلی و قهرمان ها بیشترین و عمیق ترین تاثیر را روی مخاطب می گذارند. حال ببینیم شخصیت های اصلی و قهرمان های انیمیشن داستان اسباب بازی چه کسانی هستند؟ وودی، مرد کابوی آمریکایی.  جسی، دختر کابوی و بازلایت یر، ابرقهرمان ماچو فضایی. قهرمان اصلی داستان وودی است. با توجه به پوشش او که لباس کابویی است؛ در نگاه اول می توان او را یک شخصیت کاملا آمریکایی در نظر گرفت. حالت فیزیکی او، یعنی پاهای بلند و بالاتنه ی کوتاه هم این موضوع را تصدیق می کند. اما چهره ی او با یک انسان آنگلوساکسون آمریکایی بسیار متفاوت است. انسان آنگلوساکسون را معمولا با موهایی بلوند و چشم هایی روشن نشان می دهند ولی وودی انسانی سفید پوست با موها و چشم های تیره است. بدین ترتیب می توان وودی را انسانی از ترکیب نژاد های آمریکایی- اِبری قلمداد کرد. این فرمولیست که برای طراحی شخصیت سوپرمن هم از آن استفاده شده است. یک آمریکایی- اِبری که قهرمان بلامنازع نیویورک( و به طبع آن تمام دنیا) و منجی آن است. شباهت چهره ی این دو شخصیت مشهود است.

toy story_ayatmadari (4)

شخصیت همراه این قهرمان باز لایت یر است. یک  فضایی با نیروهای ماورایی که با مولفه های فیزیکی چون چشم های روشن، بالا تنه ی کوتاه و پاهای بلند، م توان او را نماد یک شخصیت تماما غربی دانست. او موجودی با نیروهای خارقالعاده است و در سینمای غرب شخصیت هایی از این دست، فراوان به چشم میخورد. کسانی چون بتمن، اسپایدرمن و… .

جِسی، دختر کابوی آمریکایی است که البته به سبب موهای قرمز و چشم های سبز، می توان او را یک یهودی در نظر گرفت. از این نماد در انیمشن های زیادی استفاده شده است. مثل شخصیت اصلی انیمیشن دلیر و لوسی در انیمیشن من شرور 2. میان این سه شخصیت یک رابطه ی مثلثی به چشم می خورد.البته در نسخه ی دوبله و سانسور شده ی ایرانی این مساله از دیالوگ ها و صحنه ها حذف شده اما با کمی دقت در حرکات و تصاویر به راحتی می توان به این امر پی برد. البته طبیعی است که در این رابطه باید تمایل جِسی به وودی بیشتر باشد چراکه در بین قوم یهود ازدواج زن یهودی با مرد غیر یهودی امکان پذیر نیست. این مساله قالب تصویر با شباهت در چهره و پوشش این دو نفر نمایش داده شده است و به این وسیله در ذهن مخاطب  وودی و جِسی را مقابل هم قرار می دهد.

2.      ارائه ی الگوی نامناسب:

    در این انیمیشن الگو های نامناسبی برای کودکان ارائه می شود. به عنوان مثال باز، یک ابر قهرمان فضاییست. وی نیروهای ماورایی از جمله اسلحه ی لیزری دارد و گاهی  هم می تواند با استفاده از آن ها  کار های خارق العاده ای انجام دهد و حتی در مقاطعی از داستان، جان دوستانش را نیز نجات می دهد. ولی هرگز نمی تواند الگوی مناسبی برای کودکان باشد. او با وجود قدرت و توانایی فیزیکی اش، فزیب می خورد و به اصطلاح زامبی می شود. به طوری که دیگر توانایی فرقان حق از باطل را ندارد و به خدمت دشمن خود در می آید و به اقدام علیه دوستانش دست می زند. او با وجود توانایی های جسمی، یک مشکل بزرگ دارد و آن مشکل این است که او اصلا قدرت تفکر نداشته و به راحتی و تنها با جا به جایی یک دکمه تعادل خود را از دست می دهد و زامبی می شود. چنین شخصیتی صلاحیت الگو قرار گرفتن برای فرزندان انسان را ندارد.

3.     سبک زندگی آمریکایی:

در جریان داستان این انیمیشن، با دو خانواده رو به رو می شویم. خانواده ی اَندی و خانواده ی بونی. خانواده هایی که یک و یا نهایتا دو فرزند دارند. کودکان تعداد زیادی اسباب بازی دارند و تمام وقت خود را با آن ها و بدون هیچ دوست یا خواهر و برادری سپری می کنند. در هر دو خانواده، هیچ اثری از پدر خانواده وجود ندارد. اصلاً معلوم نیست که آن ها پدر دارند یا نه؟ و اگر دارند؛ پدر آن ها کیست و کجاست؟ بدون حضور پدر زندگی جریان دارد و هیچ لزومی برای حضور او وجود ندارد.

در این انیمیشن حس خوبی نسبت به مهد کودک القا می شود و خانواده ها را به فرستادنشان به مهد کودک تشویق می کند. هر چند در ابتدای داستان، مهد کودک مورد نظر، تحت سلطه ی خرس بدجنس است و مشکلاتی( صرفاً برای اسباب بازی ها) وجود دارد؛ هیچ ایرادی به اصل مقوله ی مهد کودک ها گرفته نمی شود و همواره به عنوان محیطی دوست داشتنی و جذاب برای کودکان معرفی می شود.

toy story_ayatmadari (3)4 .    اتاق اندی:

اندی  صاحب و مالک وودی و دوستانش است.  نام او زیر چکمه ی اسباب بازی هایش درک شده و برای همه ی آن ها مهم است که به چه کسی تعلق دارند و خانه ی آن ها همان جایی است که صاحب آن ها زندگی می کند. در اتاق اندی دو بار علامت هسته ی اتم به چشم می خورد. یک بار پشت در اتاق او و یک بار هم روی لپ تاپ او دیده می شود.

toy story_ayatmadari (5)

البته از یک منظر دیگر هم می توان به این مساله نگاه کرد. با این که از اسامی کاراکتر ها و تا حدودی چهره ی آن ها این طور به نظر می رسد که محیط و بستر جغرافیایی داستان، در ایالات متحده است، تمام خطوط مکتوب در انیمیشن، اعم از نوشته های روی کارتون ها و تابلوها به زبان روسی است. از این رو می توان این برداشت را هم داشت که اصرار اسباب بازی ها برای برگشت به خانه و این که به آن جا تعلق دارند از این بابت می باشد که آن ها سرزمین روسیه را متعلق به خود می دانند. پس به طور کلی در این انیمیشن سرزمین روسیه محل زندگی انسان های آمریکایی و یهودیست. یعنی روند داستان به لحاظ مکانی در روسیه است اما با انسان ها و فرهنگ غربی حاکم بر آن.

5.       اتحاد:

     جمعیت اندک یهودیان در سراسر جهان( 13 میلیون نفر) و رویکرد های نژاد پرستانه ی آن ها باعث شد دست به ایجاد نماد هایی برای خود بزنند که تنها مختص خودشان باشد و تنها خودشان از آن ها اطلاع داشته باشند و بدین ترتیب بین سایر مردم جهان شاخص باشند. یکی از این نماد ها « اتحاد » است که با توجه به جمعیت اقلیتی آن ها در جهان باید بسیار حائز اهمیت و حافظ بقای آن ها باشد. در راستای گسترش و رسمیت بخشیدن به این نماد اقدامات گوناگونی در سراسر جهان انجام شده که از جمله ی آن ها تاسیس مدارسی با همین نام در سراسر جهان است که در اواخرقرن نوزدهم و ویژه ی دانش آموزان یهودی تاسیس شدند. در برخی از آن ها دانش آموزان حتی به طور رسمی آموزش های نظامی هم می دیدند. در ایران هم از این مدارس وجود داشت اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی همگی تعطیل شدند. سازمان ملل متحد هم در همین راستا این نام را به خود گرفت. در طراحی آرم این سازمان هم مولفه های یهودی صراحتاً به چشم می خورد. حتی زمین مورد نیاز برای ساخت ساختمان این سازمان از طرف راکفلر یهودی و سرمایه دار آمریکایی که یک پروتستان یهودی الاصل است، اهدا شده است.

toy-story-3-ayatmadari.ir

حال می بینیم که در داستان اسباب بازی 3 هم گروه اسباب بازی های اَندی که تحت هدایت و رهبری وودی و باز هستند، مدام به مقوله ی اتحاد تاکید می کنند. آن ها در جامعه ی عروسکی خود، یک گروه اقلیتی هستند و مدام این مساله را بین خود تاکید می کنند که همه با هم یک خانواده هستند و علامت خانواده بودن خود را حک شده بودن نام اَندی در زیر پاهای خود می دانند. تاکید آن ها بر این است که آن ها باید همیشه و تحت هر شرایطی در کنار هم و باهم باشند و خانواده ی خود را هرگز ترک نمی کنند. پس آن ها با هم اتحاد و هم بستگی دارند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نقد و بررسی از مخاطب منتقد، خانم نسترن اختیارپور

مطالب مرتبط

نقد انیمیشن گیسوکمند (ژولیده)؛ نزاع شرق و غرب تحت پوشش تقابل سنت و مدرنیزم

سردبیر پویانقد

فروکاست نبی در کالبدی حیوانی

سردبیر پویانقد

نقد پویانمایی «عصر یخبندان 4»

سردبیر پویانقد

دیدگاهتان را بیان کنید