Image default

انیمیشن یا پویانمایی را می‌توان تصویر سازی زیبا وجذاب از تلفیقِ میان خیال و واقعیت، گذشته و آینده، تقابل رویاها و برخورد آن با موانع تحقق و درآمیختگی هر چیزی با چیز دیگری که دارای شکل و معنا باشد دانست.

انیمیشن زیبا است به دلیل آنکه تخیل را با آمیزه ای از افسانه‌ها و راویات به تصویر می‌کشد، سازندگان انیمیشن های مطرح و جهانی صرفا هنرمند نمی‌باشند، آنان اندیشمندانی می‌باشند که تخیل آمیخته با تفکر را به عرصه ظهور می‌رسانند، تخیلی که ریشه آن در زمین فکر واقع شده است؛ به این دلیل می‌باشد که مخاطب انیمیشن چنان در برابر آن میخ کوب می‌شود که حتی از اتفاقات پیرامون خود غافل می‌شود؛ انیمشن تنها برای کودکان نیست بلکه حتی بزرگسالان را در دایره قلمرو خود وارد کرده است.

هالیوود نیز که به قدرت ماورائی و جادوئی انیمیشن ها در سبک تربیتی کودکان و باور‌سازی برای آنان واقف است، در طول نزدیک به یک قرن گذشته تا کنون متفاوت ترین و جذاب ترین انیمیشن ها را تولید کرده و توانسته است نسلی از کودکان را در مسیر اهداف خود تربیت کند.

در این باره، شرکت والت‌دیزنی (Walt Disney Company) از کمپانی های معروفی که در زمینه انیمیشن سازی دیرینه معروف و روشنی دارد، از بزرگ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ای و سرگرمی جهان محسوب می‌‌شود.

438720_469

 این کمپان در ابتدا توسط، والت (Walter Elias “Walt” Disneyو روی او (Roy Oliver Disney) دیزنی در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ میلادی به عنوان یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی تاسیس شد و چندی بعد به یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای هالیوود تبدیل شد؛ این کمپانی در سال ۱۹۳۰ میلادی با کمک شرکت کلمبیا پیکچرز (Columbia Pictures) برای اولین بار موفق به عرضه مجموعه تلویزیونی کارتونی میکی‌ماوس (Mickey Mouse)‏ شد.

438721_770

 در گذشته این شرکت تنها با فیلم های کارتونی شناخته می شد اما امروز این شرکت عظیم هیمنه ای گسترده در صنعت هالیوود را برای خود شکل داده است.

438722_407

 كمپاني والت دیزنی هم اکنون نزدیک به 100 شبکه در 169 منطقه از کشور های مختلف در جهان دارد، نماد شرکت والت دیزنی میکی موس می باشد که به اعتقاد بسیاری کارشناسان این نماد برای والت دیزنی نوعی چشم قربانی می باشد و معتقد به خوش یمن بودن آن می‌باشند هر چند از دیدگاه بعضی محققین در این کاراکتر انیمیشنی اِلمان های ماسونی نظیر دستکش سفید لحاظ شده و به اعتقاد بعضی دیگر این موش نزدیک به صد سال نمادی از یهود می‌باشد که با توجه به یهودی بودن موسسین این کمپانی قدرتمند، این نظریه دور از ذهن نیست.

438723_926

 از سال 1984 و متعاقب مرگ والت دیزنی، یک یهودی به نام مایکل ایزنر (Michael Eisner) ریاست شرکت دیزنی را بر عهده گرفت و تا سال 2005 که وی مدیریت دیزنی را برعهده داشت سراسر این کمپانی را به گفته مایکل مدود (Michael Medved) از منتقدان سینمایی، به هم‌کیشان یهودی خود سپرد.

438724_882

 از پایان کار مایکل ایزنر تا کنون نیز یهودی دیگری به نام رابرت ای “باب” ایگر (Robert A. “Bob” Iger)‏ مدیرت دیزنی را برعهده دارد.

438725_784

 محصولات والت دیزنی در طول سال های گذشته علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است،‌ برای تشخص علاقه جهانیان به این کمپانی می‌توان به شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک مراجعه کرد؛ تعداد طرفداران صفحه والت دیزنی در فیس بوک به ده‌ها میلیون نفر می‌رسد و پست هایی این کمپانی در صفحه خود قرار می‌دهد میلیون ها لایک دریافت می‌کند که خود نشانه ای از موفقیت دیزنی می‌باشد.

438726_544

 تا کنون نزدیک به 55 انیمیشن در این کمپانی ساخته شده که هر یک از آنان در طول تاریخ نزدیک به یک قرنی والت دیزنی اثر گذارترین محصولات انیمیشنی بوده اند.

438727_824

 رالف خرابکار (Wreck-It Ralph)، از جدید ترین آثار کمپانی والت دیزنی و پنجاه و دومين انيميشن در تاریخ دیزنی محسوب می‌شود که در سال 2012 میلادی توانست به موفقیت چشم گیری دست پیداکند.

438728_321

کارگردان این انیمیشن ریچارد مور (Rich Moore) یکی از سازندگان سریال فلسفی سیمپسون‌ها (The Simpsons) می‌باشد؛ کسی که با ساخت این انیمیشن بار دیگر زکاوت و هوشمندی خود را به رخ رقیبانش کشید.

438729_369

داستان این انیمیشن بر عهده کارگردان فیلم بوده و فیل جانستون (Phil Johnstonو جنیفر لی (Jennifer Lee) بر اساس آن داستان، فیلم نامه را به نگارش در آورده‌اند.

همچنین تهیه کنندگی این انیمیشن بر عهده سازنده نام دار انیمیشن های والت دیزنی، کلارک اسپنسر(Clark Spencer) می‌باشد.

438730_902

 صدا پیشگان این انیمیشن، جان سی رایلی (John C- Reilly) ، سارا سیلورمن( (Sarah Silverman، جک مک برایر (jack McBrayer) و جین لینچ (Jane Lynchبوده است.

438731_661

 اين انيميشن در گلدن گلوب آوارد (Golden Globe Awardو اسكار (Oscar) نامزد بهترين فيلم انیمیشن بود و در نهايت توانست جايزه آنی (Annie Award) را براي بهترين فيلم پويانمايي از آن خود کند.

هزينه ساخت اين انيميشن 108 دقیقه ای، 165 میلیون دلار اعلام شده است که به عبارتی هر دقیقه از این انیمیشن 1.5 میلیون دلار(4.5 میلیارد تومان) هزینه برداشته است، که در نهایت با فروش نزدیک به436 ميليون هزار دلاري خود به سودی سرشار دست پیدا کرد.

نیم نگاهی به داستان فیلم:

رالف، معروف به رالف خرابکار شخصیت یکی از بازی‌هاي کامپیوتری می‌باشد و داستان این انیمیشن حول زندگی کسل کننده او جریان دارد.

438732_345

 رالفِ خرابکار، نقش منفی یک بازی دهه هشتاد، به نام فلیکس همه کاره ی کوچک (Fix-It Felix Jr)است، که دیگر از منفی بودن خود خسته شده و قصد دارد به مانند شخصیت مثبت بازی، فلیکس (Felix)خود به یک قهرمان تبدیل شود.

رالف از شکست های همیشگی خود که سی سال است آن را لمس می‌کند خسته و ناراحت است و به این جهت تصمیم دارد تا با به دست آوردن یک مدال قهرمانی، خود را به دیگر شخصیت های بازی اثبات کند؛ اما مشکل آن است که شخصیت منفی بازی بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هیچ گاه نمی‌تواند به مدال قهرمانی دست پیدا کند.

رالف که از این مضوع اگاه است دست از تلاش خود بر نمی‌دارد و برای به دست آوردن مدال به فکر ورود به دیگر بازی ها میافتد، اما خطر نابودی او به دلیل وجود قانونی مبنی بر “دیگر زنده نشدن در صورت سوختن در بازی غیر خود” او را تهدید می‌کند، اما رالف که مصمم برای به دست آوردن مدال قهرمانی می باشد به خواسته خود دست پیدا می‌کند و در یکی از بازی ها به نام وظیفه ی قهرمان (Hero’s Duty) مدال قهرمانی را به دست می‌آورد.

438733_786

 اما طی اتفاقاتی وی به همراه ویروس این بازی به سرزمین بازی دیگری که شکرشتاب (Sugar Rush) نام دارد منتقل می‌شود و با دختر بچه‌ای به نام ونلوپه (Vanellope) آشنا می‌شود.

این دختر که دچار نقص در برنامه ریزی می‌باشد و تصویرش پیکسل پیکسل و شطرنجی می شود از مدال رالف برای ورود به مسابقه بازی رالی استفاده می‌کند.

438734_625

 پادشاه آن بازی که سلطان نبات معرفی می‌شود و سلطان دروغین آن بازی است با ونلوپه که به واقع بانوی واقعی آن بازی محسوب می‌شود دشمن است و تمام تلاش خود را برای اجازه ندادن به وی برای ورود به بازی رالی انجام می دهد چرا که در صورت عبور ونلوپه از خط پایان بازی فریب سلطان نبات برای همگان آشکار می شود؛ اما در نهایت رالف و ونلوپه به کمک شخصیت بازی های دیگر یعنی گروهبان کالهون (Calhoun) وفلیکس از چنگال سلطان و ویروس ها نجات پیدا کرده و تمامی اتفاقات روی داده برای رالف موجب می‌شود تا وی ازخواسته قبلی خود صرف نظر کرده و به عنوان شخصی منفی اما با سبک زندگی دیگر واقعیت خود را بپذیرد.

438735_611

 بررسی مولفات استراتژیک فیلم:

تمامی انیمیشن رالف خرابکار از به تصویر کشیدن تخیل سازنده انیمیشن از یک بازی تخیلی آغاز می شود؛ بازی های کامپیوتری که خود بر اساس تخیلات سازنده آن ساخته شده است این بار توسط کارگردان فیلسوف این انیمیشن مورد توجه قرار گرفته است؛ ریچ مور با جان بخشیدن به شخصیت‌های یک بازی قدیمی و تخیلی، انیمیشن تخیلی خود را می سازد که همین عامل از دلایل اصلی جذابیت رالف خرابکار محسوب می‌شود.

438736_283

 در این باره یکی از متفکرین کمپانی دیزنی، جان لستر و مدیر اجرائی این انیمیشن می‌گوید:«ما تصمیم داشتیم انیمیشنی بسازیم که در آن یک کاراکتر از دنیای بازی‌های ویدئویی 8 بیتی قهرمان اصلی آن باشد. رالف همان قهرمان ما بود با وجود اینکه او در دنیای بازی های ویدئویی کاراکتری منفی است اما در انیمیشن روی دیگری از او را می بینیم.»

438755_274

 جان بخشیدن به تخیلی درون یک تخیل و تلفیقی از تم قدیمی یک بازی با دنیای دیگر بازی های جدید، و به تصویر کشیدن گذشت سی سال از سالگرد بازی فلیکس و رالف به عنوان دو قطب مثبت و منفی بازی، و نمایش دادن آنان در برابر دنیای بیرون کودکان داستانی جذاب و استثنائی را رقم زده است.

438738_390

 خط اصلی این اثر استراتژیک بر محوریت رالفِ پرزور، قوی اما مهربان شکل گرفته است.

شخصیت پردازی رالف، سبک پوشیدن لباس، پاره بودن آستین، آویزان بودن بخشی از لباس، دستان پر قدرت و چهره ی کارگری او، شخصیتی دوست داشتنی را برای وی رقم زده است و همین موضوع سبب شده میزان حساسیت ویرانگرانه وی در بازی، که شخصیت منفی محسوب می‌شود با حس مثبتی برای مخاطب تلطیف شود.

رالف از خود سوال های زیادی دارد، او می‌خواهد معنا و نقش خود در زندگیش را بداند، رالف با خود وارد چالشی شده و از خود می‌پرسد اگر نخواهم آن‌چیزی باشم که برایش برنامه‌ریزی شده‌ام چه می‌شود؟ آیا می‌شود بد نباشم؟ به واقع رالف سنبل مبارزه با روزمرگی می باشد که مورد توجه سازندگان فیلم قرار گرفته است.

438739_731

 به تصویر کشیدن زندگی واقعی دو قطب مثبت و منفی بازی و ایجاد تعادل هر یک از آن ها در جایگاه خود قابل توجه است؛ رالف که نقش منفی و خراب کن را برعهده دارد از خوابیدن در میان آشغال ها ناراحت است او دوست دارد جای فلیکس را بگیرد، اما خروج او از بازی خود که می‌توان آن را به یک سرزمین تشبیه کرد موجب ایجاد عدم توازن در بازی یا آن سرزمین خواهد شد و بقای دیگر اعضای آن سرزمین را به خطر می‌اندازد.

438740_751

 رالف خراب کار با خرابکاری خود زمینه را برای ساخت و ساز فراهم می‌کند؛ اگر رالف در سرزمین خود نباشد آنجا دیگر قابل سکنی نخواهد بود، رالف به هنگام ورود در مکان های که در تضاد با ماهیت او می‌باشد خرابکاری کرده و موجب نارضایتی دیگران می‌شود؛ این تقسیم بندی در هر سزمین، در ابعاد کل دستگاه‌های بازی نیز وجود دارد و عدم تعادل در هر یک از آن ها کل سیستم را به هم می‌ریزد.

سازندگان انیمیشن، با تفکری فلسفی دستگاه‌های بازی را به مثابه یک جهان تصور کرده اند که هر یک از آن دستگاه ها سرزمین و یا تفکری از کل آن مجموعه را شکل می‌دهد که در هر یک از آنان رسم های گوناگون با قوانین متفاوتی وجود دارد، شخصیت های این سرزمین ها‌ي مختلف هر یک به هنگام پایان روز کاری از طریق کابل های برق به بازی ها یا سرزمین های دیگران سفر کرده و به هنگام آغاز روز جدید کاری هر یک از همان طریق به دستگاه بازی و یا سرزمین خود باز می گردند.

438741_400

 در این انیمیشن سرزمین‌های گوناگون با عقاید فکری متفاوت به سه بخش تقسیم شده است؛ در سرزمین رالف، به عنوان یکی از سرزمین های مورد تاکید در انیمیشن از نمادهای ساخت وساز، خرابکاری توسط رالف با تیپولوژی کارگری، تعمیر با چکش سحر آمیز فلیکس و حضور انسان‌های کوتوله با سبیل های استالینی همگی از جمله اِلمان های جامعه کمونیستی می‌باشد.

438756_434

 نکته قابل توجه به تصویر کشیدن سبک قدیمی و منقرض شده این سرزمین در برابر دیگر سرزمین ها می‌باشد که به خوبی القای فروپاشی کمونیسم و شوروی را به مخاطب خود القا می‌کند؛ سرزمینی که هم اکنون زندگی در آن جریان دارد اما در برابر دیگر سرزمین ها جلال و جبروت خود را از دست داده است.

438743_959

 اما رالف که قصد سنت شکنی برای به دست آوردن مدال قهرمانی را دارد به سرزمین یا بازی وظیفه‌ی قهرمان ورود می‌کند، در این بازی جنگی، نیروهای ویژه تحت سرپرستی به نام گروهبان کالهون وظیفه جنگ با دشمنانی که ویروس نامیده می‌شود را دارند؛ فضای به تصویر کشیده در این سرزمین همگی از نمادهای مدرن نظیر زره ها و اسلحه های پیشرفته برای سربازان و ساختمان هایی با معماری ویژه شکل گرفته است؛ شمایل فرمانده کالهون با چشمانی آبی و موهای طلایی که به عنوان نماینده ای از یک انسان آنگلاساگسون تلقی می‌شود به خوب تصویری از تمدن غرب را به مخاطب القا می‌کند.

438744_611

 زنی فمنیسم و قهرمان، که رهبری مردان را برعهده دارد و با دشمنان خود در آن سرزمین می‌جنگد؛ نکته قابل توجه در این سرزمین شباهت نام آن با بازی ندای وظیفه (Call of Duty) می‌باشد که در این بازی نیز به مانند سرزمین وظیفه‌ی قهرمان، گروهی از کوماندوهای آمریکایی و تعلیم دیده به مقابله با تروریست ها و دشمنانشان می‌پردازند.

438745_213

 در سیر انیمیشن و بعد از معرفی دو سرزمین با نماد های خاص از دو تفکر متفاوت و به دست آوردن مدال قهرمانی توسط رالف، وی به طور ناگهانی و با یکی از ویروس های بازی وظیفه‌ی قهرمان به سرزمین پر زرق و برق و آبنباتی شکر شتاب وارد می‌شود.

438746_673

 سرزمینی ثروتمند و سرشار از منابع که در ابتدای ورود رالف به آن این موضوع به خوبی به چشم می‌خورد؛ این سرزمین بر خلاف دو سرزمین قبلی دارای حاکمیت فردی، توسط پادشاهی به نام سلطان نبات (King Candy) اداره می‌شود،؛ سلطانی غاصب و فریبکار با چهره ای دلقک گونه که خود با نفوذ از سرزمین دیگری به حکومت در بازی شکر شتاب دست پیدا کرده است؛ سلطان نبات با ورود به به این سرزمین و دستکاری هسته بازی، خود را به جای پادشاه واقعی که ونلوپه است جا زده است.

438747_700

 در ابعاد استراتژیک، سازندگان انیمیشن رالف خرابکار این سرزمین را به نمایندگی از کشورهای پادشاهی و دیکتاتوری اعراب بازسازی کرده اند؛ سزمینی که سرشار از منابع و ثروت می‌باشد که در جایگزینی با نفت، آن را با تصویر سازی توسط نبات و شکلات های رنگین به مخاطب خود القا کرده اند.

مقوله قدرت نرم و سبک مدیریت بر توده های مردم در سرزمین سلطان نبات از دیگر مواردی می‌باشد که کارگردان فیلم به آن توجه ویژه ای کرده است؛ سلطان نبات برای حکومت بر مردم نیاز به اغواگری و اقناع آن ها دارد به این دلیل او با پاک کردن حافظه مردم و قفل زدن به آن توانسته است بر مردم حکومت کند و تمامی سرزمین شکر شتاب را زیر سلطه خود قرار دهد بدون آنکه کمترین نارضایتی و شکایت از سوی مردم این سرزمین به وجود آید.

438748_126

 وی موفق به حکومت بر مردم شده است زیرا توانسته است بر ذهن های مردم تفوق پیدا کند که این مبحث در حوزه جنگ نرم از پیچیده ترین تعریف های اقناع گرانه محسوب می‌شود؛ از طرفی دیگر سلطان نبات صاحب اصلی این سرزمین را که ونلوپه می‌باشد گوشه گیرکرده و از او در میان مردم چهره ای منفی درست کرده است به تصویر کشیدن قدرت نرم و اغوا گری توسط سلطان نبات به خوبی توسط سازندگان فیلم به نمایش درآمده است اما مسائل محتویی در این سرزمین محدود به قدرت نرم نمی‌باشد.

به هنگام ورود رالف به سرزمین شکر شتاب، او با خود ویروسی را از سرزمین وظیفه‌ی قهرمان وارد می‌کند که در صورت عدم پیدا شدن آن، ویروس شروع به تخم گذاری کرده و در نهایت موجب نابودی کل سرزمین شکر شتاب می شود، همین امر بهانه می‌شود تا فرمانده کالهون که نمادی از اندیشه غرب می ‌باشد به همراه فلیکس، سنبلی از تمدن شرق برای کمک به رالف و نابودی ویروس ها وارد شکر شتاب شوند.

438749_719

 شاید بتوان اصلی ترین پیام کارگردان و القای آن به مخاطبان کودک و بزرگسال این انیمیشن را سکانس ورود نمایندگان این دو تفکر به سرزمین پادشاهی دانست، ویروس هایی که با ایجاد تهدید برای مردم شکر شتاب حکم تروریست ها را دارند موجب شده است،

438750_143

 کالهون به عنوان سربازی از تمدن غرب به همراهی فلیکس تعمیر کار، برای ایجاد ثبات و تعادل و حفظ سرزمین مردم شکر شتاب از دست تروریست ها به این سرزمین ورود کنند و همین تصویر سازی ماهرانه القایی غیر مستقیم را در ضمیر نا خود آگاه کودک بنشاند؛ کودکی که با این تصویر سازی ها بزرگ می‌شود در آینده حمله نظامی آمریکا به سرزمینی پادشاهی، دیکتاتوری و یا هر سرزمی ندیگری که مورد خصم آمریکا واقع شده است، در ضمیر وجودیش توجیه شده است و کودک از هم اکنون در خود اعتماد به تصمیمات مدیران کلان آمریکایی و به طور کلی تمدن غرب را بدون چون ‌و‌ چرا می‌پذیرد؛ به تصویر کشیدن سلطان نبات ظالم که در انتهای فیلم با ویروس ها یا همان تروریست ها تلفیق می شود القایی منفی از این سرزمین را در ذهن کودک می نشاند.

438751_462

 در سکانسی از فیلم که سلطان نبات نابود شده است و ونلوپه به جایگاه حقیقی خود و سلطان بانویی دست پیدا کرده است، از او درباره ریاست و پادشاهی پرسیده می‌شود که وی در همان‌جا پادشاهی را لغو کرده و از قوانین دموکراسی و حکومت مردم سالاری سخن می‌گوید.

438752_429

 این سکانس، پیامی متفاوت را به کودکان جهان القا می‌کند و بر ضمیر ناخود آگاه کودکان می قبولاند، اگر در آینده توسط سربازان کشور های غربی سرزمینتان مورد تجاوز قرار گرفت مقاومت نکنید چرا که مهاجمان به نفع مردم این عمل را انجام داده اند.

به واقع رالف خرابکار را می‌توان از قوی ترین آثار انیمیشنی تاریخ دیزنی دانست، انیمیشنی که در سطوح مختلف استراتژی و تکنینک پیام های گوناگون و پر محتویی را به مخاطب کودک و بزرگسال خود القا می‌کند؛ هیچ گاه نباید فراموش کرد ساخت چنین انیمیشن هایی با صرف هزینه های مادی و زمانی زیاد بدون هدف و صرفا برای ایجاد سرگرمی نمی‌باشد.

فروکاست تفکرات فلسفی و تئوریک در غالب بستری از هیجانات سرگرم گونه و خوش خط و خال از پیچیده ترین روش های انتقال پیام و اقناع مخاطب می‌با‌شد، که با تزریق آن در ضمیر مخاطب، اهداف کلان خود را پی گیری می‌کند.

سازندگان این انیمیشن با به تصویر کشیدن تمدن فروپاشیده شوروی و تمدن کنونی غرب به نقد هر دوی آنان و بررسی آسیب ها و تهدید هایشان پرداخته است؛ سازنده فیلم معتقد است برای بر طرف کردن مشکلات جهانی نیاز به همکاری بین این دو تفکر وجود دارد و حتی برای نفوذ در کشور های پادشاهی و رسیدن به موفقیت نیاز به همکاری بین تمدن شرق و غرب وجود دارد.

438753_348

 تمدن غرب علیرغم کوتوله نشان دادن کمونیسم و ضعیف بودن آنان در مدیریت، هیچ گاه این تفکر را از عرصه جهانی به شکل کامل حذف نکرده است که در انیمیشن رالف خراب کار می‌توان آن را مشاهده کرد

به واقع شخصیت رالف در این انیمیشن تنها در سطوح تکنینکی و با ارائه پیام هایی اخلاقی نظیر آنکه“انسان در هر جایگاهی می‌تواند موفق شود” قابل بررسی است اما در سطح استراتژی پیامی متفاوت تر از یک پیام اخلاقی وجود خواهد داشت.

438757_617

منبع : مشرق نیوز

مطالب مرتبط

نقد پویانمایی مینیون‌ها؛ پرده‌برداری از استراتژی کهن یهود / حلول شیطان در کالبد گرو

سردبیر پویانقد

نقد پویانمایی «یخ زده»

سردبیر پویانقد

نقد پویانمایی «هدیه ای از خشم شب»

سردبیر پویانقد

دیدگاهتان را بیان کنید